Tuvākā apkārtne

Apskates objekti Cēsu tuvumā - Auciema mužas komplekss Auciema ezera krastā

Auciema muiža atrodas Pārgaujas novada Raiskuma pagastā, Auciema ezera krastā, attālums līdz Cēsīm ir 9 km.

Autzem ir sens latgaļu vārds, tāpēc daži vēsturnieki domā, ka tieši šeit reiz atradās senvalsts Autīne, kurā valdīja leģendārais Varidots, kurš 1208. gadā kopā ar Satekles Rūsiņu, Trikātas Tālivaldi un Zobenbrāļu ordeni noslēdza militāru savienību un piedalījās krusta karos pret igauņiem.

Par Auciema muižu pirmās ziņas ir no zviedru laikiem, tās īpašnieks bijis Valenšteins, Bohēmijas politiķis un karavīrs, kurš Trīsdesmitgadu kara laikā kļuva par vienu no galvenajiem Habsburgu armijas komandieriem.

Kungu māja celta 19. gadsimtā, pārbūvēta 19. un 20. gadsimta mijā, kad tās īpašnieks bija baronas F. fon Zīverss, Krievijas impērijas Baltijas provinču muižnieks, galma maršals, politiķis un diplomāts. Auciema muiža ir vienstāva garenbūvapjoma ēka, celta klasicisma stilā. Galvenā ieeja - ar asimetriski galvenajā fasādē izvietotu lievenis ar portiku, kuru rotā koka kolonnas uz akmens bāzēm. Sienu konstrukcija oriģināla - pamatkorpusa guļbūves sienas no ārpuses apšūtas ar ķieģeļiem, atstājot vēdināšanai gaisa šķīrējkārtu, apmestas. Apmetumā veidots dekoratīvs stūru rustojums. Zelmiņi darināti pildrežģu tehnikā. Saglabājušās oriģinālas pildiņu durvis ar metālkalumiem. Ēkai aizmugures fasādē piebūvēta virtuve.

Padomju okupācijas laikā kungu mājā atradies klubs, vēlāk izvietoti dzīvokļi. Muiža atjaunota 2010.gadā un šobrīd pilda Tautas nama funkcijas. Muižas kompleksā ietilpst parks un īpatnēja laukakmeņu mūra klēts, uzcelta 1851. gadā. Tās vaļējo klēts priekšu rotājušas kungu mājai līdzīgas koka kolonnas. Tagad atrodas avārijas stāvoklī.

Parkā veidotas garas alejas, koku grupu stādījumi. Parku caurvij neliela upīte, kuru šķērso vairāki velvēti akmens tiltiņi. Mākslas pieminekļa statuss ir diviem Livonijas laika kapakmeņiem (15.—16. gadsimts), Auciema parks ir aizsargājams dabas objekts.

Muižas komplekss izvietojies pie Auciema ezera. Ezera vidējais dziļums ir 1.9 metri, bet maksimālais dziļums - 2.7 metri. Šeit mīt līdaka, asaris, rauda, zutis, plaudis, plicis, karūsa, rudulis, kā arī līnis. Ezerā var peldēties, ir iekārtotas piknika un atpūtas vietas.

  • “Vējiņu” pazemes ezeri – vienīgie pazemes ezeri Latvijā – atrodas pie “Vējiņu” mājām. Vienai no pazemes ejām, kas pildīta ar ūdeni, ir izeja Braslas upes krastā pie pašas ūdens līnijas. Attālums 17,1 km. Tālr. +371 26173654, +371 29354189

  • 2005. gadā Cēsis kļuva par pirmo Latvijas pilsētu, kur savu mājvietu atradis melno gulbju pāris no Lisabonas. Graciozi peldot, gulbji iemantojuši apmeklētāju neviltotu apbrīnu. Attālums 11 km.

  • Radošā darbnīca “Ezeriņi”apskatei un iegādei piedāvā plašu dažādu no akmens un metāla darinātu dzīvnieciņu un kukainīšu, kā arī dažādu dekoratīvu un praktisku stikla lietiņu klāstu. Attālums 8 km. Tālr. +371 26371928

  • Ungurmuiža – unikāls 18.gs. koka barokālās celtniecības paraugs. Iespējams apskatīt labi saglabājušos iekštelpu gleznojumu, baudīt muižas īpašo gaisotni, dzerot tēju Tējas namiņā. Attālums 4,8 km. Tālr. +371 29424757

  • Sarkanās klintis. Gaujas vecupes krasta kraujā 200 m garumā atsedzas ap 10 m augstas smilšakmens klintis. Klintis ievērojamas ar neskaitāmām alām un plaisām, pa kurām izplūst avoti. Spēcīgākie no tiem ir Rūcamavots. Attālums 10,6 km.

  • Cīrulīšu dabas takas – 2,7 un 4,6 km garie pastaigu maršruti Gaujas ielejā iepazīstina ar dabas objektu veidošanās gaitu no ledus laikmeta līdz mūsdienām. Attālums 7,2 km.